VEIL OF CONSPIRACY - Shape of Grief
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Saláh ad-dín Júsuf ibn Ajjúb, zkráceně Saladin, je stále fascinující postavou blízkovýchodních dějin. Sjednotitel Arabů v boji proti křižácké nadvládě neustále inspiruje i badatele. Jedním z nich je i britský expert na středověk Geoffrey Hindley, jehož kniha z roku 1976 se v roce 2007 dočkala opětovného vydání a letos i české edice. Nepříliš rozsáhlé dílko se soustředí především na vzestup moci vojevůdce kurdského původu, jeho působení v Egyptě, následnou úspěšnou snahu o ovládnutí mocných městských států v dnešní Sýrii a Iráku a především na bitvy s křižáckými armádami. Ačkoliv se jedná o veskrze historické pojednání, autor jej opatřil trošku provokativním podtitulem „Počátky džihádu“, čímž jasně deklaruje ambici dát některé historické souvislosti do kontrastu s dnešní realitou střetů muslimského a západního, nebo chcete-li křesťanského světa. Právě účinnou islámskou propagandou a burcováním víceméně lhostejných vládců menších a bohatých blízkovýchodních států dokázal Saladin sjednotit do té doby vlastními půtkami rozhádaný arabský svět a dobýt zpět město Jeruzalém. Hindley se důkladně věnuje všem faktům souvisejícím s význačnými střety a neopomíjí ani události, které jim předcházely. Čtenář se tak dozví i mnohé o rozporech, které vládly i mezi samotnými představiteli křižáckých států. Britský historik se sice nepouští do žádných provokujících polemik s již známými fakty, jeho publikace však poskytne velmi čtivý, kompaktní a navzdory poměrně skromnému rozsahu i fakticky nabitý obraz jedné osobnosti, dodnes pro své vůdcovské i lidské kvality uctívané na obou stranách „barikády“, která kdysi tvořila křižácké války ve Svaté zemi.
Vydáno: 2009
Vydavatel: Baronet
Geoffrey Hindley: Saladin a počátky džihádu. Přel.: Václav Lohr. Praha : Baronet, 2009. 256 stran. ISBN 978-80-7834-203-1.
Jo vy dokonce čtete? O to větší jste u mě hovada (čtu taky)!
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
Ambient, který je široce rozkročen mezi svoji chill a dark zónu říznutý dungeon synthem. Má oblíbená relaxační hudba poslední doby. Oproti minulému albu „Another Time“ sází trochu víc na „vesmírné“ rejstříky a větší dějovost.
Tak tohle album je pro mě trochu oříšek. Emo rock, který osciluje mezi příjemnou energickou ladností a hodně podbízivými a banálními refrény. Ty na efekt stavěné melodie bolí, ale z nějakého důvodu to poslouchám už poněkolikáté. Je to kýč, ale baví.
Němci MAAT jsou další představitelé egyptologického death metalu ve stylu NILE. A vedle například svých krajanů APEP prezentují to asi nejlepší, co v této oblasti v roce 2024 vyšlo. Příjemná procházka mezi hrobkami faraonů.
Indie rocková emařina plná vybrnkávaných smutných songů, které zní jak z doby, kdy emopatka a mrkváče byli posledním výkřikem teenage módy. Solidní a uvěřitelná porce pocitů i atmosféry, jen by to chtělo sem tam trochu víc dynamiky.
Ačkoli Ludva před lety udělil těmto žákům kapitána Kašpárka mrzkou trojku, časem jistě zmoudřel a dnes i on musí uznat, že tato kapela a) má bicí b) drhne velice obstojné bukanýrské retro, u nějž člověk rád hodí dřevěnou nohou. Vidíme se v Písku, vy psi!
Lehce gotický špinavý postpunk ze Záhřebu s výraznou dávkou retro-nostalgie. Podtrhuji slovo punk. Žádný papundekly z kláves a zadumané melancholie, co vás unudí k smrti, ale dost svižná uštěkaná hudba s řádným odpichem.